Wraz z urbanizacją miast, wzrostem tempa życia coraz więcej ludzi odczuwa potrzebę powrotu do natury. W ostatnich latach zauważa się renesans ogrodnictwa miejskiego, które staje się tematem zainteresowań nie tylko artystów, designerów, projektantów ale przede wszystkim zwykłych mieszkańców.
W trakcie prelekcji wprowadzającej uczniowie poznają historię jadalnych ogrodów miejskich, przyjrzą się nowym trendom i potrzebom na jakie owe trendy odpowiadają oraz zastanowią się jaką przyszłość może mieć ogrodnictwo miejskie. Wspólnie stworzymy dekalog miejskiego ogrodnika, poznamy techniki upraw roślin oraz role roślin w oczyszczaniu powietrza we wnętrzach.
W części warsztatowej wraz z uczniami stworzymy mini ogrody parapetowe w wersji jadalnej (z wykorzystaniem roślin możliwych do uprawy także zimą) bądź ozdobnej (z wykorzystaniem roślin oczyszczających powietrze z lotnych zanieczyszczeń).
Założone ogródki będą umożliwiały dalsze obserwowanie różnic w rozwoju roślin w zależnie od stopnia nasłonecznienia (np. z wykorzystaniem lampy w pełnym widmem) lub wybranej metody uprawy.
Prezentowane zdjęcie pochodzi z miejskiej farmy w Chicago.
Osoby, które zgłosiły chęć realizowania pomysłu:
Anna C. Hahn Magdalena Garczarczyk