Eco przestrzeń

z bazy Wędrownych Architektów…

Naturalne procesy w przyrodzie nie pozostawiają odpadów. Coś, co pozornie wydaje nam się bezużyteczne, dla innych stanowi doskonałe siedlisko, np. powalone drzewo w lesie, próchnieje, ale jest miejsce życia dla większej ilości gatunków niż gdy rosło. Czy produkty naszej cywilizacji, które traktujemy jak odpad, mogą być powtórnie użyte? Jakie wymyślić dla nich zastosowanie? Jak użyć powtórnie bez zbędnych nakładów energii masy opakować, z którymi rozstajemy się, gdy wyrzucamy je na śmietnik? A może używać materiałów, które w naturalny sposób ulegają biodegradacji?

MATERIAŁY

kartony 50x50cm, klej, kolorowy papier po opakowaniach prezentów, styropian, rurki do napojów, patyki do szaszłyków, puszki po napojach, plastikowe butelki pet, pudełka po butach

NARZĘDZIA

nożyczki, nożyce do cięcia metalu, maszyna do cięcia styroduru, piłka ręczna

CEL WARSZTATU

Zwrócenie uwagi uczestników na możliwości powtórnego wykorzystania w projektowaniu eco-produktów: opakowań i elementów biodegradowalnych. Warsztaty mają na celu pobudzić wyobraźnię uczestników i zainteresować ich możliwościami nowych zastosowań materiałów pozornie odpadowych w budowie przestrzennej formy funkcjonalnej. OPIS WARSZTATU Uczestnicy mają za zadanie zaprojektować wyposażenie Eco-przestrzeni, która znalazłaby swoje zastosowanie w konkretnym miejscu przestrzeni publicznej. Projektem ma być instalacja, mebel lub skromny budynek, np. „chatka odpadka”. Partycypanci pracują w grupach pod nadzorem prowadzących. Efektem warsztatów ma być model w skali 1:1 z wykorzystaniem produktówwtórnego zastosowania.

ze strony:http://www.conventomertola.com/en/earthship-project/earthship-biotecture

 



Osoby, które zgłosiły chęć realizowania pomysłu:
MAGDALENA NEUMANN     Anna Pospieszna    

Skomentuj